ER MADENCİLİK OLARAK

Türkiye'de özel maden işletmeciliğine izin verilmesiyle birlikte 1970/71 yıllarında Çanakkale'de özel bir maden işletmeye başlayan Er Madencilik, takvimler 1989 yılını gösterdiğinde sektörün en güçlü aktörlerinden biri haline geldi. Geniş makine parkı, güçlü hafriyat ekibi ve kalifiye elemanlarının yanı sıra yılda 300 bin ton üretimiyle alanında en saygın işletmelerden biri haline geldi. Türkiye'deki madenlerini işletmesinin yanı sıra, ülkemizde çevre bilincinin artmasına katkıda bulundu ve Er Kömür olarak Rusya'dan yüksek kalorili ve düşük atıklı kömür ithal etmeye başladı. Sibirya pazarında da araştırmalara başlayan grup, yüksek kalorili ve kükürt oranı düşük kömürlerle hava kirliliğinin azaltılması anlamında büyük katkılar sağladı.

2001 yılında Er Kömür Pazarlama A.Ş'yi kuran Er Group, kömürde en tanınan markalardan biri haline gelen Aker markasının da yaratıcısı oldu. İstanbul'da kömür kullanımına bağlı hava kirliliğinin önlenmesi anlamında gerek belediye gerekse daha üst yönetimlere gönüllü danışmanlık da yapan firma, halen Çan'da maden işletmeye ve Türkiye'nin yer altı zenginliklerinin araştırılıp bulunması için üniversitelerle ortak çalışmalar yapmaya devam ediyor. Toplam satışının yüzde 70'lik bölümünü ısınma (ev yakıtı) yüzde 30'luk bölümünü ise sanayiye gerçekleştiren Er Kömür, 6 ve 7 bin kalori ve üzeri ürünlerini seralar, fabrikalar ve termik santrallere yakıt sağlıyor.

Dünyanin en kaliteli ve çevreyle dost olan ithal kömürünü ülkemize getirterek 1998 yilinda Istanbul Büyüksehir Belediyesi ' nin vermis oldugu bu çevre ödülünü kazanmanin gururunu yasamistik.

Yaptigi tüm atilimlarda bu gururu sürdürmeyi kendine hedef edinen fimamiz, ülkemize sürekli olarak çevreyle dost kömürleri ithal etmenin yanisira, kendi imal ettigi çevreci kömür çesitleriyle de bunu ispatlamistir

Son olarak üretmis oldugumuz mangal kömürü buna en iyi örnektir. Tamamen çevre dostu bir kömür çesitidir. Mangal briketler için hiç agaç kesilmemistir. Dogaya zarar verilmemistir. 100% Dogal ve 100% Çevre Dostudur.